DÜNYAYA GEMİ İHRAÇ EDİYORUZ

Tersanelerimiz geçen yıl 990.5 milyon dolar ihracat geliri sağladı. Bu yılın ilk ilk beş aylık döneminde gemi inşa sektörünün gerçekleştirdiği ihracat 435.7 milyon dolar. Tersanelerimizin bu yıl geçen yılın rakamlarını aşması bekleniyor.
Türkiye sadece Avrupa’nın değil aynı zamanda dünyanın gemi yapım merkezi olma hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor.
Türkiye’de İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova olmak üzere iki büyük gemi inşa bölgesi var. En çok ihracat yapan bölge % 70 ile Altınova.
İhracatın % 70’ini gerçekleştiren Yalova Altınova Tersane Bölgesi’nde hibrit ve elektrikli sevk sistemleri, otonom kumanda sistemleri gibi yeni teknolojiler uygulanıyor. Bu teknolojilerle donatılan römorkörler, balıkçı, araştırma, yolcu, rüzgar türbini inşa/bakım, platform, destek gemileri ve feribotlar dünyanın hemen her yerinde görev yapıyor.
Sanayicilerimiz başta Norveç, İzlanda, İngiltere, Fransa, Danimarka, Kanada, Rusya olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracat yaptılar.
Özel maksatlı gemi yapım ve ihracatı konusunda dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyoruz. Mega yat üretiminde de İtalya, Hollanda ve ABD’den sonra 4. sıradayız.
Türkiye özellikle yüksek teknolojili ve teknik özellikleri fazla olan gemi üretiminde çok başarılı. Türkiye’de teknolojisi çok yüksek gemiler yapılıyor ve üretiliyor. Bunların içinde LNG ile çalışan dünyanın ilk römorkörleri, uzaktan kumanda ile çalışan dünyanın ilk römorkörleri ve hidrolik hibrit olarak adlandırılan yeni teknoloji olan römorkörlerin inşası yine Türk tersanelerinde yapılıyor.
Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz bir gün gemi taşımacılığında ve balıkçılıkta da dünyada önemli bir seviyeye yükselir inşallah.
Tersanelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir