DÜNYA’YA GEMİ İHRAÇ EDİYORUZ-Dr.İlhami Pektaş

Tersaneciler, 2020 yılında ihracatını en fazla artıran sektör oldu.  Gemi ve yat üreticileri, 2020’de önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 32 oranında artış sağlayarak, 1 milyar 375 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Özel amaçlı gemi inşasında dünyada ilk 10’da yer alan Türk tersaneleri özellikle Kuzey Avrupa’da yoğun ilgi görüyor. En çok ihracat gerçekleştirilen ülke ise 366 milyon dolar ile Norveç. İkinci ülke Marshall Adaları ve 3. ülke ise Rusya oldu. Diğer ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Romanya, İzlanda, Estonya, İngiltere, Fransa, Danimarka, Şili ve Kanada oldu.

Türkiye  sadece Avrupa’nın değil dünyanın gemi yapım merkezi olma hedefine doğru emin adımlarla yürüyor. Türkiye’de İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova olmak üzere iki büyük gemi inşa bölgesi var. En çok ihracat yapan bölge % 70 ile Altınova.

Yalova Altınova Tersane Bölgesi’nde hibrit ve elektrikli sevk sistemleri, otonom kumanda sistemleri gibi yeni teknolojiler uygulanıyor. Bunlarla donatılan römorkörler, balıkçı, araştırma, yolcu, rüzgar türbini inşa/bakım, platform, destek gemileri ve feribotlar dünyanın hemen her yerinde kullanılıyor.

Türkiye, balıkçı gemisi ve römorkör ihracatı sıralamasında Dünya’da ilk 5, feribot ihracatında ise ilk 10 ihracatçı ülke arasında. Gemi inşa sektörümüz, mega yatlarda ise toplam uzunluk sıralamasında üçüncü, sipariş sayısı bakımından İtalya, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra 4.sırada yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir