BEYİN GÖÇÜNE DİKKAT

Savunma sanayiinde yerlilik oranını yüzde 16’lardan 65’lere çıkaran Türkiye, bu alanda beyin göçü de vermeye başladı. Ülkemizden yurt dışına beyin göçü yaşandığı herkes tarafından bilinen bir gerçek ama son yıllarda özellikle bilim, teknoloji ve savunmaalanında ciddi bir artış görülüyor.

Beyin göçü büyük oranda Hollanda, ABD ve İngiltere’ye gerçekleşiyor ve ülkemiz için büyük tehdit oluşturuyor. Türkiye’de iyi kurumlarda projelerin başında olan yetişmiş teknik personelin yanısıra yurt içinde projelerini gerçekleştiremeyen, engellerle karşılaşan girişimcilerde yurt dışından talep görerek transfer ediliyor.

Yetişmiş tecrübeli mühendislerimizin, bilim adamlarımızın ve girişimcilerimizin daha iyi çalışma koşullarında daha yüksek maaş ile çalışmaları kendi adlarına güzel bir şey olsa da ülkemizdeki teknoloji sektörünü tehlikeye atmaktadır. Kendilerine milyonlarca lira sarf edilerek yıllarca yetiştirilen ve konusunda bilgi birikimine sahip olan mühendis ve bilim adamlarımızın kalıcı olarak yurt dışına çıkması üzüntü vermektedir. Değil yetişmiş mühendis, girişimci ve bilim adamlarımızın yurt dışına çıkması ülkemizin yüksek teknoloji transferini hızlandıracak şekilde konusunda uzman yabancı beyinleri araştırarak ülkemize getirmesi için gerekli teşvik ve tedbirleri alması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir