BEDAVA PEYNİR ANCAK FARE KAPANINDA OLUR

Üretmeden, gayret etmeden, alın teri dökmeden para kazanılır mı? Kazanılsa bile bu kazanç helal olur mu?
1980’li yıllarda bankerler türemişti. Herkes evini arabasını satıp bankerlere veriyordu. Niye banker bunlara daha çok kazanacaklarını vaat ediyordu. Bir getirene 10 verecekti.
Şimdilerde ise biri KOYUN ile diğeri COİN ile insanlarımızı kandırdı. Nasıl mı? Aynı taktikle. Çalışmadan, üretmeden bir getir sen evinde yat sonra gel 10 götür sloganıyla…
Tamam da zorda kalan eşine, komşusuna 5 kuruş vermekten imtina eden ve kısa yoldan köşe dönmek isteyen necip milletimizin paragöz yurttaşlarının hiç mi bunda suçu yok?
Kimse alın teri ile üretmek ve kazanmak istemiyor. Herkes kısa yoldan yorulmadan malı götürme derdinde…
Ama bu öyle olmuyor işte. İş tersine dönüyor ve onlar senin bütün malını alıp götürüyorlar.
Yalnızca Türkiye’de 33 adet kripto para borsası var. Thodex bunlardan sadece birisi. Sadece birisinde yaklaşık 400 bin kişi işlem yapılıyor ve 2 milyar dolar yani 16 milyar TL işlem görüyor. Siz bunların hepsinde dönen parayı bir düşünün.
Bu paraların ekonomiye, sanayiye akması gerekirken, parayla para kazanma hırsı hep sahtekarlara yarıyor maalesef.
Çalışmadan, üretmeden, ticaret yapmadan, ter dökmeden, riske girmeden para kazanma hırsı hep zarara uğratıyor insanları.
Üstelik hiç ders de almıyoruz. Hep çalışmadan, yorulmadan kazanç peşindeyiz.
O zaman Nasrettin hocanın kazan hikayesi gibi oluyor. Önce senin kazan doğurdu deyip bir tencere hediye ediyorlar, sonrada senin kazan öldü deyip kazana el koyuyorlar.
Hiç çalışmadan üretmeden, terlemeden helal para kazanılabilir mi?
Ne güzel söylemiş, Atamız :
“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir